Naturopati ile yolculuğum

Marielle Mercadier ile detoks Uzun senerler doğal yaşam ve doğal sağlık konusunda pek çok bilgi ve deneyim edindikten sonra Fransa’da tıp fakültesinde hekimlere naturopati eğitimi veren ilk naturopati uzmanı Dr André Passebecq ile naturopati eğitimini almaya karar verdim.

 

2000 yılında André Passebecq’ten eğitim almaya başladığım zaman 80 yaşındaydı ve inanılmaz enerji doluydu! Onunla geçirdiğim eğitim süreci hayatımı çok etkiledi ve zenginleştirdi. André Passebecq engin bir bilgi ve tecrübe birikimine sahipti: aynı zamanda tıp doktoru, naturopati doktoru, psikolog ve osteopati uzmanıydı. 1960 yılında bir naturopati okulu kurmuş, binlerce insanlara eğitim vermiş ve otuzdan fazla kitap yayınlamıştı.

 

André Passebecq ile eğitimim naturopati ve aromaterapi konuları kapsıyordu:

  • Naturopati: bütünsel sağlık, naturopati prensipleri, naturopatik beslenme, çiğ beslenme, arınma ve detoks, şifa orucu, doğal şifa yöntemleri, kadın sağlığı, çocuk sağlığı, stres yönetimi,
  • Aromaterapi: sağlıklı yaşam, ilk yardım, sağlık ve doğal bakım için aromaterapi yöntemleri.

Doğanın ve bedenin bilgeliğine güvenmek

Marielle MercadierNaturopati eğitimi hayatımda bir dönüm noktası olup, doğaya, evrene ve bedenin bilgeliğine derin bir teslimiyet yolculuğu oldu. İçimdeki iyileştirme gücüne güvenmek, kendi şifacım olmak ve ilaçsız yaşamak beni çok güçlendirdi ve özgürleştirdi.

 

Oğlumu doğal sağlık yöntemleri (naturopati ve aromaterapi) ile büyütmek bana çok büyük armağanlar sundu. Benim için onu ilaçsız büyütmek ve sağlığını korumak çok önemli bir meseleydi.

 

Son otuz sene hayatım dümdüz bir çizgide gitmedi…  Bazen rahatsızlanıyorum ve dengeden çıkıyorum… Fakat her zaman er veya geç tekrar dengeye dönüyorum. Son otuz senedir yaşadığım bel ve sırt ağrıları, solunum rahatsızlıkları, sindirim sorunları, migren, sedef ve uykusuzluk gibi sorunları doğal yöntemlerle iyileştirdim.

 

Her rahatsızlığa bir öğrenme ve büyüme fırsatı olarak bakıyorum. Her seferinde hem doğal sağlık yöntemleri hem de beden-zihin-ruh etkileşimi hakkında daha çok bilgi ve deneyim sahibi oluyorum.

 

Naturopati eğitim süreci beslenme ve yaşam tarzı konusunda katılıktan uzak bir denge ve uyum yolunu bulmam ve uzun vadede sürdürmem konusunda bana çok destek oldu. Derin anlamda bedenimi ve ruhumu beslemeyi öğrendim.